neděle 11. května 2014

Ze včerejšího výletu...

Ještě jednou krásné nedělní odpoledne.
*
Jak jsem psala v minulém příspěvku, tento bude o včerejším výletě, na který jsme se vydaly s mámou  a samozřejmě s mojí Laurou.

Konečně. Už jsme se na něj domlouvaly dlouho a pokaždé nám do toho něco vlezlo.

A co bylo cílem naší cesty? Javorový vrch.


*
Vrchol Javorový ( 1031 m.n.m.) je součástí pohoří Těšínských Beskyd a nachází se nad Slezskou nížinou v povodí Olše. Javorový se zvedá jihozápadně od města Třince nad obcí Oldřichovice. Vrchol je tvořen vrstevnatým godulským pískovcem. Na východním úbočí vrcholku Javorový na tak zvaném Malém Javorovém ( 945 m.n.m.) je televizní vysílač a nedaleko něj najdeme turistickou chatu Javorový vrch. Vrchol Javorový je výchozím bodem hřebenových túr. Nedaleko turistické chaty Javorový vrch je horní stanice lanovky, vedoucí z obce Oldřichovice. Na severní a východní stráni Javorového jsou vybudovány sjezdové trati, které jsou v letním období vyhledávaným cílem příznivců paraglidingu a závěsného létání. Z vrcholu Javorový se nabízí nádherné rozhledy, zvláště na Polskou stranu Beskyd a za jasného počasí i na Slovenské Tatry.
*
Aby toho na nás nebylo hned na začátek sezony moc (vzhledem k naší nevyvinuté kondici), nahoru i dolů jsme se dopravily lanovkou.


*
Stavba lanovky na Javorový vrch byla zahájena v roce 1955. 
Samotnou dráhu vyrobil národní podnik Transporta Chrudim na přelomu let 1954 a 1955. Původně měla být dodána do Sarajeva, ale vzhledem k tomu, že ji zákazník nepřevzal, bylo pro lanovku určeno nové působiště – Javorový vrch u Oldřichovic u Třince.
Zahájení provozu lanové dráhy se konalo 7. července 1957. 
Dráhu od začátku provozovaly ČSD, které se jí ještě v roce 1957 snažily odprodejem zbavit. Protože ale nenašly kupce, dráha v jejich majetku zůstala až do roku 1996, kdy byla zprivatizována. 
Lanovka na Javorový vrch je v provozu celoročně. Mimo provoz je lanovka vždy na jaře a na podzim, kdy se konají pravidelné opravy a revize.
*

Zbytek, celkem 500m, jsme už musely dojít po svých. 
Pohled na turistickou chatu Javorový vrch a televizní vysílač.

Konečně nahoře. Kochaly jsme se nádhernými výhledy. Počasí přálo.


Turistická chata a vysílač z blízka.

Došlo i na odpočinek po "náročném" výšlapu a menší svačinku.
A pak zase lanovkou dolů do Oldřichovic.

Nakonec jsme výlet završily obědem - polévkou v restauraci v Oldřichovicích a druhým jídlem v Jaškovské krčmě v Těrlicku. 
Únava byla znát, ale výlet jsme si parádně užily. Už plánujeme další.

*
A to už je pro dnešek opravdu vše. Mějte krásný zbytek dne a vkročte dobře naladěni do nového týdne. Reny®

Žádné komentáře:

Okomentovat